Vliv Kraniosakrální terapie na naše vnitřní orgány (ANS).

Cranio = (lat.Lebka). Sacrum = (lat. Křížová kost)

Lebka a křížová kost jsou dvě části, které jsou spojené páteří. V naší páteři pulzuje mozkomíšní mok, v jiných kulturách "živá voda" neboli "čchi". Tato tekutina má na starosti naše zdraví, naši psychiku, naše "JAK SE CÍTÍME". Technika a celý léčebný systém, který byl vytvořen, byl zveřejněn v roce 1970 ve Spojených státech. V současné době se craniosacrální biodynamika využívá k odstranění fyzických a psychických problémů. Naše tělo je jako kniha, do
které je vše co se nám kdy stalo zapsáno. Pokud se psychické a fyzické zranění z našeho těla neodstraní, může nás během života nečekaně a nemile překvapit.

Při craniosacrální terapii pracujeme s pravou a levou hemisférou. V dnešní moderní a uspěchané době máme z devadesáti procent přetíženou levou hemisféru (logika, řeč, čtení, psaní, počítání, lineární myšlení, závislost na čase, analýza...). Pravá hemisféra (vnímání celku, prostorové vnímání, hudba, pach, symbolika, intuice...) proto bývá v ústraní neboli méně využívána. Nerovnováha ve využívání má za následek napětí, fyzické problémy, pocity únavy a vyčerpání, nesoustředěnost. Klienti často uvádějí:

"Už se mi do té hlavy nic nevejde." 

Při terapii pracujeme také s ANS (autonomním nervovým systémem).

Při  příliš velké aktivaci sympatika, může dojít k vážným onemocněním (infarkt, žaludeční vředy, mrtvice, žlučník, záněty, přílišné pocení). Při terapii se snažíme o uvolnění sympatika, a podporu druhého nervového systému -  parasympatika (zklidnění činnosti srdce, zklidnění peristaltiky střev, snížení celkového napětí v těle a prohloubení dýchání, zmírnění nadměrného pocení).

            Při terapii dochází k nastolení rovnováhy v těle = zdraví.

Po cranio terapii se klient může cítit, jakoby ho někdo strčil do nabíječky. Musím také ale upozornit na další aspekt a to je, že pokud něco dlouhodobě neřešíme a přehlížíme "volání našeho těla", může se při terapii objevit stará rána, která chce být zpracována. Každopádně se klientovi po terapii uleví (jako kdyby z něj něco sundali). Má pocit, že se dostává blíž ke své podstatě - ke svému "já". Má více síly měnit své nesprávné "vzorce" získané během života

.

Adina Debrecéni