Zdraví


"Zdraví v dnešním moderním světě je jenom kratičký stav našeho organizmu, mezi dvěma nemocemi!"

(definice)           

Příběh:

Tento příběh jsem kdysi četl, nebo slyšel vyprávět a dodnes mi utkvěl v paměti. Taky dost podstatně ovlivnil mé chování ke svému zdraví. Budu vám ho vyprávět tak, jak si ho pamatuji a ti čtenáři, kteří ho znají, ať mi prominou, jestli se budu nějako lišit od jejich verze. Nicméně důležitá je podstata. Ti z vás, kteří ten příběh neznáte, si můžete úkol v něm popsaný vyzkoušet hned, tady a teď. Postačí vám k tomu papír a tužka.

                Představte si, že by k Vám najednou sestoupil Bůh (pro ateisty kouzelník, nebo mimozemšťan) a řekl vám, že vám splní 10 přání. Můžete si přát cokoli. Neomezené množství peněz, domy, lásku, poslušné děti, partnera. Prostě cokoli vás napadne. Je to ovšem poslední možnost víc už jich mít nebudete a tak si dejte záležet. Řekne:
"Zítra se vrátím pro váš seznam." (pro ty z vás, který si to chtějí vyzkoušet, nečtěte dál, ale si v klidu sedněte a na papír zapište vše, co byste si skutečně přáli a po čem toužíte).

                Když už jste po dlouhém přemýšlení konečně dali seznam dohromady, netrpělivě čekáte, až se ta bytost objeví a vám se zcela změní život. Najednou stojí před Vámi a s milým no soustrastným výrazem v tváři vám sdělí, že bohužel jsou jeho možnosti omezené a dostal pokyn, že vám může splnit pouze pět přání a tak vám dá čas do zítra, abyste svůj seznam zredukovali. (tady je opět příležitost pro ty z vás, kteří jste se rozhodli si to vyzkoušet prakticky a tak máte možnost opět sednout ke svému seznamu a vyhodit z něj pět těch méně důležitých přání).

                Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet, jak je těžké se vzdát poloviny z tak těžce vytvořených přání. Nicméně se do toho pustíte a opravdu svůj seznam zredukujete na polovinu. Situace se opakuje. Netrpělivě čekáte na onu bytost a ta se opravdu objeví a řekne, ať teď na místě ještě dvě přání vyhodíte a zbylé tři se okamžitě promění v realitu. Mnoho času nemáte a tak nakonec úkol splníte a odevzdáte tři své největší přání.

                To je celé! Podívejte se na svůj výsledek. Jaká přání vám zůstali? Je mezi nimi přání, abyste byli zdraví? Pokud ano, tak patříte mezi 90 % lidí, kterým mezi posledními třemi přáními, zbylo přání být zdraví. Do tohoto bodu je vše v pořádku. Teď si přiložte ruku na srdce a řekněte, co všechno pro své
zdraví skutečně děláte? Kouříte? Pijete tvrdý alkohol? Sportujete pravidelně? Jaké potraviny jíte a jak se stravujete?

                No nebudu vám nic tajit. Byl jsem jedním z těch, který tenkrát musel odpovědět kladně na otázku kouření, stravování nebylo taky v pořádku a mým oblíbeným jídlem byl pečený vepřový bůček, zelí a knedlík. Ovoce jsem moc nekupoval, a když, tak jsem ho raději dal dětem, ať mají vitaminy. To mně přimělo zamyslet se nad svým způsobem života a tím jak my, jako lidi fungujeme.


"Moc si přejeme být zdraví, no sami děláme proto velice málo, nebo mnohdy vůbec nic."