Láska


"Hloubka
vztahu závisí na množství pravdy v něm."


 

                Původně jsem zde uvést příklady různých vztahů ze svého okolí, kde "první housle" ve vztahu hraje lež a manželská nevěra. Manželská nevěra a podvádění ač už ze strany ženy, nebo muže se nachází všude kolem mne. Nebudu je však uvádět, protože nikdo a tedy ani já nemá právo moralizovat druhé a říkat jim jak mají žít. Krásně to vystihuje jedno indiánské přísloví:

"Dřív, než budeš některou bytost kritizovat a soudit její život, obuj si její boty a projdi její cestou, projdi její minulostí, pociť její slzy, zažij její bolest, projdi roky, které prošla ona, zakopni na každém kameni, na kterém zakopla ona. Za každým vstaň a jdi dál, tak jako to udělala ona. A až potom můžeš soudit její chování."

                Možná se tedy právem ptáte, proč o tom vůbec píšu? Co mi je do toho, že se lidé podvádí a lžou si navzájem?  Proč bych měl usilovat o to, aby si lidé říkali pravdu? Odpověď je prostá:

"Morálním úpadkem každého jednoho člověka, morálně upadá i kousíček mně samotného, protože jsem součástí této společnosti a bude-li zdravá celá společnost, uzdraví se kompletně i celá moje osobnost."

Rozbor

                  Absence pravdy ve vztahu nemůže vytvořitzáklady hlubokého vztahu. Nebo když to obrátíme, tak i hluboký a krásny vztah s pevnými základy může jako eroze, na prach obrátit lež a podvod - vytrácení se pravdy ze vztahu. Dlouhodobé soužití dvou lidí je něco tak složitého, že na to neexistuje žádný manuál, žádná příručka. No něco tady přeci jenom je.


"Je to láska a pravda."


 

                Láska. Co to je láska se lidstvo snaží zjistit a definovat už od nepaměti. Pro dnešní dobu se to podle mě nejpřesněji podařilo Alfredu Hitchcocku:


"Láska je partie karet, všichni
v ní podvádějí - muži, aby vyhráli, ženy, aby neprohrály."


 

Stačí se porozhlédnout kolem sebe. V televizi je opravdu těžké najít film nebo seriál, kde by se nevyskytovala nevěra, lež a podvod. Vinu ji za to dávat, ale nemůžeme. Je totiž jenom odrazem společnosti. Vysílá a produkuje jenom to, co je sledované. Sledujeme to, co nás zajímá a zajímá nás to, k čemu máme
blízko. Ten na koho by si ještě před desítkami let lidi ukazovali prstem a  odsuzovali ho, pro jeho nemorálnost, je dnes váženou osobou a nikdo se nad jeho
konáním ani jen nepozastaví. Naopak! Dnes se ukazuje prstem na toho, kdo se snaží žít podle morálních zásad, ctí slib věrnosti a upřednostňuje pravdu a
čest před podváděním a lží. Stáváme se svědky:


"Postupného selhávání imunitního
systému morálky lidstva."


 

                Samozřejmě netvrdím, že obraz rodiny, kde figuruje manžel, manželka a děti je jediný správný. Ani v nejmenším. Na tento svět jsme přišli,  abychom žili tak, jak se nám líbí. Pokud se ovšem mé chování bude vymykat zemským, světským nebo jakýmkoli jiným zákonům, musím počítat s tím, že přijde přiměřená reakce - trest. Můžeme žít ve vztahu manželském, přátelském, jako druh a družka, nebo jakémkoli jiném no a pokud to bude vztah  aložený na pravdě a vzájemné toleranci, je všechno v nejlepším pořádku. Tak jako muž, který se nedokáže spokojit jenom s jednou ženou, ale chce po všech stránkách poznávat i ženy jiné, může i žena toužit po poznání jiných mužů. Když se pak takový dva lidé potkají, můžou vytvořit i hluboký, trvalý a krásny vztah a to třeba i manželský, za předpokladu vzájemné upřímnosti, otevřenosti a tolerance. Vztah založený na pravdě má krom jiných i jednu nezanedbatelnou výhodu:


"Nemusíme si pamatovat to, co jsme řekli, stačí nám jenom
vědět to, co jsme udělali."


 

Žijeme ve společnosti, kde lež se stává jakýmsi neodmyslitelným doplňkem, pokud chceme  být, jak se říká "IN".  Dospěli jsme až tak daleko, že vznikají úspěšné agentury, které vám vyrobí alibi na míru. Cílem takových společností je jak oni sami uvádějí:


"Poskytnout profesionální a diskrétní služby v oblasti
krytí nevěry a zajištění alibi."


 

                A co takovéto agentury vlastně nabízejí? Tady je stručný přehled služeb: Potřebujete se vyhnout nějaké situaci, nebo naopak se potřebujete na pár hodin vzdálit z rodinného života? Potřebujete zamaskovat situaci, která se již stala, anebo máte strach z odhalení činu, který má zůstat utajen? Nebo potřebujete odcestovat s milenkou či milencem na dovolenou do zahraničí? Nic není problém!!! Jsou tady profesionálové! A to není všechno. Bojíte se rozchodu?Rozejdeme se za Vás. Chcete se rozvést? Rozejít se s partnerem? Chcete odloudit partnerovu milenku, nebo naopak zdiskreditovat manželku a najít záminku k rozvodu? Nic není nemožné. Jsou tady profesionální rozvraceči!


"Tohle je mravní bahno civilizované společnosti"


 

                Je to morální bída jak o tom napsal i Tomáš Baťa a ta podle něj je příčinou hospodářské krize. Jestli si poskládáme celkový obraz naši civilizace a všechno co se kolem nás děje, musíme dojít ke stejnému závěru jako on:

"Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se  nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem."

                Když se ale podíváme do historie, zjistíme, že lidstvo je nenapravitelné a že to, co se děje dnes se dělo i v minulosti. Napsal o tom už Platón:


"Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou
vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či
bláznem."


 

                Jsem přesvědčen, že pokud by byl vztah založený na pravdě a toleranci, tak by nemuselo být rozvedeno téměř 30 tisíc manželství (r.2013), které se dotkly 25 tisíce dětí. Vztah založený na těchto principech a hodnotách, by umožňoval každému z partnerů maximální svobodu při respektování daných a domluvených pravidel. A jak to už mnohokrát potvrdila historie, čím větší svobodu partnerovi dáváme, tím větší potřebu má se k nám poutat. Čím větší svobodu poskytujeme, tím více se jí dostává i nám. Sklidíme to, co zasejeme. To samozřejmě platí o všem, nejenom o svobodě. Platí to o pravdě, upřímnosti, toleranci, laskavosti, něžnosti a vůbec o všech projevech citu a chování vůči druhému člověku.


"Čím víc dáváme, tím více se nám dostává."


 

                No vynucovaní si svobody, pozornosti, prostě čehokoli násilím, docílíme pouze pravého opaku. V tomto ohledu to ovšem mají mnohem těžší ženy. Pokud potkají muže, který si spletl manželku se služkou, nebo dokonce s otrokyní, je pro ně velice těžké se od takového muže osvobodit. Proč?Zeptáte se. Jednoduše proto, že je většinou fyzicky lépe vybavený, zabezpečuje rodinu po finanční stránce. Pokud žena vydělává podstatně méně, stará se o děti a navíc měla smůlu, že potkala "osla", je pro ni velice těžké vydat se vlastní cestou.


"Dobrá, laskavá a starostlivá žena je jako Lilie, jemný muž
se ji bojí dotknout a osel ji sežere."


                Ze začátku to může být "jenom osel" který se ovšem časem může změnit na tyrana. Ženy, které jsou objetí domácího násilí, je bohužel až příliš. Uvádí se, že až přibližně 40% žen zažívá, nebo v minulosti zažilo domácí násilí v některé z jeho forem. Jedná se především o fyzické, psychické, sexuální nebo ekonomické. Nebudu tady podrobně rozebírat jednotlivé formy. Nejsem odborník na danou problematika a napsáno toho v tomto směru bylo dost. Chci se tady ale dotknout a připomenout vám některé mýty o domácím násilí.

·  Za domácí násilí si mohou ženy, protože muže provokují. Je to bohužel velký omyl a výmluva samotných pachatelů, kteří se slabošsky za toto tvrzení schovávají. "Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde." Říká jedno moudré přísloví. Provokací podle pachatele v takovém případě může být cokoli. Nedostatečně ohřátá polévka, špatně utřený prach, pozdní příchod domů. Cíl takového jednání je jediný. Získání absolutní převahy, moci a kontroly nad
partnerkou. 

·  Ženy to mají prostě rády. Takové tvrzení může pronést jenom muž, jehož IQ  je menší, než velikost jeho bot. Mezi hlavní činnosti takového muže patří přijímání potravy, vylučování, rozmnožování a částečný pohyb, způsobený přesunem z gauče od televize k lednici v době, kdy partnerka pracuje.

·  Pachatele lze snadno rozpoznat. Omyl! "Ďábel i bibli cituje, když mu přijde vhod."  Velice často se stává, že takový partner se navenek chová jako vzorný a pozorný muž a oběť ze strachu před jeho reakcí tuto komedii a přetvářku hraje s ním. Takový násilník se svému okolí může jevit jako "anděl s lidskou tváří", kterému chybí už jenom křídla.

·  Kdyby to bylo tak strašné, tak by žena od takového partnera odešla. Další omyl! Je mnoho důvodů proč to neudělá. "Kam bych šla, co s dětmi, jak je uživím, skončí to vůbec, když odejdu?" takových a mnoho dalších otázek běží v mysli žen, které jsou v takové situaci.  S nadsázkou se dá říci, že je to jako
s kouřením. Všichni kuřáci vědí, jak kouření škodí a přesto kouří. Dokonce i řada lékařů, kteří nám doporučují přestat.

·  Příčinou je alkoholizmus partnera. Taky jsem si to původně myslel, no alkohol bývá ve většině případů jenom spouštěcím mechanizmem. Alkohol násilníka nedělá, jenom otevírá dveře a pouští jej ven.

·  Domácí násilí se týká jenom sociálně slabších vrstev. I v tomto případě se jedná o mýtus. Vyskytuje se všude a ve všech sociálních skupinách nezávisle na vzdělání, postavení jak pachatele, tak i oběti.


Tady vidíme, že není jednoduché rozpoznat jak oběť, tak i samotného pachatele. I tady se projevuje absence pravdy a to hlavně v řadách obětí. Nechtějí o problému mluvit buďto ze strachu, studu, nebo bagatelizace dané situace.


"Jak obrovská musí být vůle ženy snášet takové utrpení, se
dá jen těžko představit. Nelze ji srovnávat ani s radostí muže
z nového sportovního vozu."